Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Jest to istotna zmiana nie tylko dla lekarzy, lecz także dla pracodawców i pracowników. W ramach prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych działań 5 listopada tego roku rozpoczyna się kampania medialna pod hasłem „Chorobowe bez papierka od 1 grudnia”.

Wystawienie e-ZLA trwa tylko chwilę, bo system podpowiada lekarzowi większość danych. E-ZLA wystawione przez lekarza natychmiast trafia do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy i ubezpieczonemu (pacjentowi).

Jeśli pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), natychmiast otrzyma wiadomość, że wystawiono zwolnienie jego pracownikowi. Następnie, również za pośrednictwem PUE ZUS, otrzyma samo zwolnienie.

Dzięki temu pracownik nie musi dostarczać zwolnienia do pracodawcy. Może także obejrzeć e-ZLA, które wystawił mu lekarz, na swoim profilu na PUE ZUS.

Więcej informacji o e-ZLA na stronie internetowej: www.zus.pl/ezla

W razie pytań proszę o kontakt z ZUS Oddział w Zabrzu pod nr tel. 32 277 86 73.

Dokument Typ Rozmiar
Ulotka dla pracodawcy .pdf 1 (MB)
Ulotka dla pacjenta .pdf 1 (MB)
informacja_dla_pracownikow_ubezpieczonych_pacjentow .docx 52 (kB)
Aby przeczytać plik PDF, możesz potrzebować programu Adobe Reader, jeśli nie jest on jeszcze zainstalowany w Twoim komputerze. Pobierz program Adobe Reader.