V Międzynarodowa Konferencja ”Kierunki Rozwoju Zarządzania Zasobami Ludzkimi" - 26-27.11.2015 r.

Rozmiar tekstu: A A A

Sprawozdanie z V Międzynarodowej Konferencji Zarządzanie Zasobami Ludzkimi
26-27.11.2015 r.

Miasto Zabrze zorganizowało V Międzynarodową Konferencję Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, która się odbyła w dniach 26-27.11.2015 r. w Hotelu Diament pod patronatem honorowym:
• Marszałka Województwa Śląskiego
• Wojewody Śląskiego
• Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
• International Coach Federation Polska (ICF Polska).

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był HR jako partner strategiczny wspomagający zarządzanie miastem.
Zebrało się 158 uczestników z różnych branż i dziedzin życia, w tym z różnych krajów Unii Europejskiej: Francja, Włochy, Grecja, Austria, Czechy, Hiszpania.

W ramach rozwiązań zabrzańskich:
• Małgorzata Mańka- Szulik – Prezydent Miasta Zabrze zaprezentowała zakres dot. komunikacji społecznej
• Ewa Weber – Sekretarz Miasta Zabrze omówiła politykę personalną
w skali Gminy – jak HR może wspierać zarządzanie miastem.

Uczestnicy Konferencji mieli okazję do zapoznania się z założeniami:
• międzynarodowego projektu FIND THE BEST! – Competency Based Recruitment in Public Administration, w ramach którego udostępniane jest darmowe narzędzie
do moderowania procesu rekrutacji dla administracji publicznej oraz
• projektu wdrożenia modelu kontroli zarządczej integrującego się z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

W pierwszym dniu konferencji goście wysłuchali następujących prelekcji zagranicznych:
• Elizabeth Moisy – Sekretarza Generalnego Europejskiej Federacji Dyrektorów Naczelnych Samorządów (UDITE) dot. tego iż osoba, bardziej niż urzędnik, jest filarem struktury administracyjnej oraz sercem organizacji,
• Nicola Leoni – Burmistrz (Mayor) Gazoldo degli Ippoliti, Lombardia, partner
w projekcie FTB przedstawił technologie informacyjne (IT) wspierające urzędy gmin na przykładzie swojej gminy.
• Marcin Lesiak w imieniu Britt Steiner – przedstawicielki miasta partnerskiego Zabrza – Lund (Szwecja) przedstawił nowoczesne połączenie otwartych przestrzeni i biura tradycyjnego na przykładzie nowatorskiego i ekologicznego budynku Urzędu Miasta Lund.

Dodatkowo dr Tomasz Potkański – Zastępca Dyrektora Biura Związku Miast Polskich przedstawił Raport o zatrudnieniu w sektorze samorządowym, Karolina Hudowicz – Zastępca Dyrektora ICF Polska, oddział Śląsk przybliżyła organizację ICF oraz coaching. Natomiast Beata Wolfigiel – coach ICF opowiedziała o psychologii pozytywnej
w organizacjach.

Drugi dzień konferencji poświęcony był praktykom samorządowym, którzy w różnych aspektach podzielili się z nami swoimi doświadczeniami w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi m.in.:
• Marcin Stopa – Sekretarz Miasta Rzeszowa omówił zarządzanie zasobami ludzkimi
w kontekście punktów obsługi klienta w centrach handlowych,
• Tomasz Czuczak – Sekretarz Miasta Koszalin przedstawił proces coachingu pracowników w Urzędzie Miejskim,
• Ilona Lenart – Sekretarz Gminy Popielów podkreśliła, iż aktywne słuchanie jest podstawą dialogu,
• Mariola Dudek i Anna Swatek – przedstawicielki Urzędu Miejskiego w Jaworznie zaprezentowały sposób na komunikację wewnętrzną w organizacji poprzez „Nasz biuletyn”.

Następnie w kolejnej części przedstawione zostały nowoczesne rozwiązania informatyczne
z obszaru HR dedykowane dla administracji i nie tylko.

Dziękujemy za czynny udział, wymianę cennych doświadczeń
Zapraszamy na VI edycję już w przyszłym roku

Dokument Typ Rozmiar
plan_konferencji .docx 414 (kB)