Urząd Miasta Zabrze

Dofinansowanie - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Treść główna

Hiszpania

Podstawowe informacje o Hiszpanii -> https://spain.trade.gov.pl/pl/o-kraju/1313,hiszpanski-elementarz.html

Sytuacja gospodarcza Hiszpanii

W I kwartale 2014 r. PKB w Hiszpanii wzrósł o 0,4% w stosunku do IV kw. 2013 r oraz o 0,5% porównując do analogicznego okresu roku poprzedniego. Oznacza to kontynuację trendu rosnącego, który notowany jest od I kw. 2013 r. Nominalna wartość PKB w I kw. 2014 r. wyniosła nieco ponad 256 mld euro. Prognozy na 2014 r. dotyczące dalszej poprawy koniunktury hiszpańskiej gospodarki są coraz bardziej optymistyczne. Niektórzy analitycy zakładają, iż w 2014 r. wzrost PKB może uplasować się nawet na poziomie 1%, podczas gdy hiszpański rządu przewiduje, że wyniesie on 0,7%.
 

Przewodnik po rynku
Pomimo wciąż utrzymującego się kryzysu, rynek hiszpański oferuje wiele możliwości eksportowych polskim firmom. Według WPHI w Madrycie, niszą rynkową dla polskich przedsiębiorców mogą być takie branże jak: spożywcza, meblowa i jachtowa.
Z doświadczeń WPHI związanych z promocją branży spożywczej na wielu targach branży spożywczej w Hiszpanii, tj. Alimentaria w Barcelonie czy Salon Gourmets w Madrycie wynika, że na rynku hiszpańskim istnieje duży potencjał dla eksportu polskich mrożonek warzywno-owocowych oraz soków owocowych, których oferta w Hiszpanii jest dość ograniczona. Dość wysoki popyt istnieje również na mięso wołowe wysokiej jakości. Z analiz sektorowych wynika, że w branży tej popyt przewyższa podaż, a tego typu produkty sprowadzane są głównie z państw Europy Zachodniej.
Potencjalną grupą klientów dla polskich firm z branży spożywczej mogą być duże firmy dostarczające wędliny, sery, itp. do restauracji, hoteli, dużych sieci handlowych, które na polskim rynku poszukują dużych ilości produktów konkurencyjnych cenowo w stosunku do towarów wytwarzanych w Hiszpanii.
 

Hiszpańska branża meblowa również stwarza możliwości polskim producentom. Polska znajduje się na 6. pozycji dostawców mebli do Hiszpanii, a wartość importu z Polski wyniosła w 2011 r. około 153 mln euro. Produkty pochodzące z Polski cieszyły się w ostatnim okresie dużą popularnością, o czym świadczy wynik z lat 2009-2010, kiedy to wielkość polskiego eksportu mebli do Hiszpanii podwoiła się. Powodem tego może być zmiana preferencji i możliwości finansowych hiszpańskich klientów, którzy odchodzą od zakupu mebli drogich o wysokiej jakości na rzecz mebli o prostej konstrukcji, lekkich, bardziej funkcjonalnych i zdecydowanie tańszych. Polskie meble, łączące funkcjonalność i o niższych od hiszpańskich cenach, mają szansę zaistnieć na tym rynku. Kryzys gospodarczy wpłynął na zamknięcie w Hiszpanii wielu fabryk zaopatrujących ten segment rynku, co stworzyło pewną lukę, która może być szansą dla polskich producentów, również w zakresie tzw. M&A (przejęcie firm upadłych).
Branżą, którą WPHI w Madrycie promuje od kilku lat poprzez uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Sprzętu Pływającego SALON NAUTICO w Barcelonie jest sektor łodzi
i jachtów. Jakość na najwyższym poziomie, innowacyjne rozwiązania oraz przystępne ceny stanowią główne czynniki, które przyczyniły się do przeobrażenia polskich jachtów w produkty, które cieszą się coraz większym prestiżem na rynku hiszpańskim. Hiszpania, z wciąż wysokim popytem na dobra luksusowe, mimo skutków kryzysu gospodarczego, oraz dzięki optymalnym warunkom na uprawianie rekreacji związanej z żeglugą, jest wartym uwagi potencjalnym rynkiem zbytu dla polskiego sprzętu pływającego.
 

Zaproszenie do współpracy

Głównym zadaniem WPHI jest udzielenie wsparcia małym i średnim przedsiębiorstwom w kontaktach gospodarczych w świecie.
WPHI w Madrycie dysponuje szczegółowymi informacjami nt. konkretnych sektorów i branż na rynku hiszpańskim, dlatego też zaprasza firmy z Zabrza do kontaktu, co pozwoli na przygotowanie zindywidualizowanej odpowiedzi i optymalne dopasowanie informacji do potrzeb przedsiębiorcy.

Ramowy Plan Działań na 2016 r. jest opublikowany na stronie internetowej:
https://spain.trade.gov.pl/pl/programy-promocji-polskich-przedsiebiorstw...

Zapraszamy przedsiębiorstwa z Zabrza do udziału we współorganizowanych przez WPHI w Madrycie targach branżowych:

• Branża łowiecka
• Branża spożywcza
• Branża owoców i warzyw

Zachęcamy firmy do rejestrowania się na nowym Portalu Promocji Eksportu Ministerstwa Rozwoju, który umożliwia dostęp do informacji gospodarczych, przetargów, wydarzeń oraz zapytań ofertowych z rynków zagranicznych, w tym z Hiszpanii.
Firmy mogą publikować swoją ofertę w celu nawiązania kontaktów handlowych.
www.trade.gov.pl

Zapraszamy także do odwiedzania profilu WPHI Madryt na Facebooku i Twitterze.

 

Ambasada RP w Madrycie
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji
Avenida del Doctor Arce 25, Madryt 28002, Hiszpania
tel.: (+34) 915 901 280, fax: (+34) 915 615 108 , e-mail: madrid@trade.gov.pl,
 

Newsletter

Aktualności miejskie w Twojej poczcie

Zarządzaj subskrypcjami newsletterów

Zawartość stopki
e-direct

Projekt i realizacja: