100 lat budynku Poczty Głównej w Zabrzu

23.03.2011

Budynek Poczty Głównej w Zabrzu istnieje już 100 lat. Z tej okazji 29 marca w Urzędzie Pocztowym Zabrze 1 prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Oddziału Rejonowego Poczty Polskiej w Zabrzu Klaudiusz Hercig oraz Wilhelm Kowolik, filatelista zbierający materiały nt. Zabrza otworzyli wystawę filatelistyczną pt. „Historia Poczty w Zabrzu”.

Ponadto Poczta wraz z Oddziałem Rejonowym Polskiego Związku filatelistów w Zabrzu zorganizowała „Miejską Pocztę Samochodową” – przewóz przesyłek zabytkowym samochodem pocztowym fiat 500, który 29 marca można było podziwiać przed Urzędem Pocztowym. Można było nabyć kartki, znaczki z budynkiem poczty oraz koperty z lakiem. Dla najmłodszych zorganizowano „dzień otwarty”, podczas którego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 mogli zwiedzić zaplecze urzędu oraz poznać drogę przesyłki pocztowej.

Historia poczty zabrzańskiej sięga roku 1845, kiedy uruchomiono wagon pocztowy obsługujący wszystkie miejscowości na trasie Wrocław – Gliwice – Mysłowice. Od 1 lipca 1851 roku utworzono w Zabrzu dworcową ekspedycję pocztową, która mieściła się przy obecnej ulicy 3 Maja 10. Z czasem budynek okazał się zbyt ciasny, dlatego władze pocztowe zdecydowały o budowie nowej siedziby poczty, naprzeciwko dworca kolejowego. W dniu 14 czerwca 1909 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę nowoczesnego i przestronnego gmachu. Budowa trwała prawie dwa lata. Dnia 29 marca 1911 r. uroczyście rozpoczęto działalność cesarskiej poczty w Zabrzu. Pierwszym zarządzającym pocztą w Zabrzu został dyrektor Thieberg. Na parterze mieściła się sala główna oraz skrytki pocztowe, na piętrze umieszczono centralę telefoniczną. Po II wojnie światowej budynek poczty uległ w większości zniszczeniu, był bez dachu, okien i urządzeń biurowych. W dniu 20 marca 1945 roku Dyrekcja Okręgu Poczt i Telegrafów poleciła zorganizowanie urzędu pocztowego. We wrześniu 1995 roku w trakcie czyszczenia podziemnego zbiornika na wodę znaleziono arsenał broni, granatów i amunicji, porzucony przez uciekający przed Rosjanami „Postschutz” (niemiecką straż pocztową).
Neogotycki budynek Poczty Cesarskiej, wybudowany w stylu eklektycznym z elementami neorenesansowymi i gotyckimi do dnia dzisiejszego pełni funkcję Poczty Głównej w Zabrzu. Nad Urzędem Pocztowym Zabrze1 mieści się siedziba Centrum Poczty Oddziału Rejonowego w Zabrzu. W dniu dzisiejszym jest to jeden z ładniejszych obiektów ceglanych w naszym mieście.

W załączniku projekt kartki przygotowanej z okazji jubileuszu.

Dokument Typ Rozmiar
kartka .jpg 2 (MB)