Projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców – kolejne wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie

16.06.2020

28 maja 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Wg zapowiedzi rządzących nowy akt prawny ma zapewnić długofalową pomoc przedsiębiorcom dotkniętym kryzysem gospodarczym związanym z COVID-19. W odróżnieniu od dotychczasowych działań podejmowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej, ustawa tworzy instrumenty nastawione na strukturalną pomoc firmom, które wymagają głębokiej restrukturyzacji. Ustawa przewiduje trzy typy pomocy. Pierwszy to krótkookresowe pożyczki (pomoc na ratowanie). Wysokość pożyczki będzie każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Pożyczki w ramach pomocy na ratowanie będą udzielane na 6 miesięcy. Jeżeli okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i jednocześnie przedłużyć okres spłaty do 18 miesięcy. Natomiast duży przedsiębiorca również będzie mógł ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki w ramach wsparcia na restrukturyzację.

Obecnie projekt ustawy czeka na zakończenie procesu legislacyjnego.

Stan prawny na: 15.06.2020 r.