Urząd Miasta Zabrze

Dofinansowanie - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Treść główna

Medal papieski dla prof. Mariana Zembali

12.09.2012
Autor: Wydział Kontaktów Społecznych

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, otrzymał medal PRO ECCLESIA ET PONTIFICE. Jest to najwyższe wyróżnienie dla osób świeckich przyznawane przez Papieża.

11 września w kościele św. Jakuba w Krzepicach, rodzinnej miejscowości profesora, odprawiona została msza św. podczas której medal wręczył ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wnioskował o przyznanie tej zaszczytnej nagrody. Laudację wygłosił ks. prof. Franciszek Dylus z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.W uroczystości uświetnionej przez chór "Resonans con tutti" udział wzięli licznie zaproszeni goście w tym m.in. prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Maria Pańczyk-Poździej, senator RP, przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydent Miasta Zabrza i Marianem Czocharą, przewodniczącym Rady Miasta, przedstawiciele władz wojewódzkich, a także środowisko lekarskie. 

- Przyznanie prof. Zembali tak zaszczytnego odznaczenia jak papieski krzyż zasługi jest ogromnym wyrazem uznania dla jego pełnej humanizmu postawy i osiągnięć w rozwoju medycyny, a także działalności społecznej i charytatywnej. – powiedziała prezydent miasta.

Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice został ustanowiony przez papieża Leona XIII w 1888 roku. Przyznawany jest na wniosek biskupa diecezjalnego w dowód uznania dla zaangażowania na rzecz Kościoła.
 

Newsletter

Aktualności miejskie w Twojej poczcie

Zarządzaj subskrypcjami newsletterów

Zawartość stopki
e-direct

Projekt i realizacja: