Muzyczny projekt

13.12.2007
Autor: admin

„Wyszehradzkie kolędy” – to nazwa programu finansowanego z Funduszu Wyszehradzkiego, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Zabrza. W dwuletnim projekcie wzięły udział cztery chóry z czterech krajów grupy wyszehradzkiej. Składał się on z kilku elementów.

W roku 2006 chór słowacki Technik-Akademik koncertował wspólnie z miejscowymi chórami w trzech miastach – w Zabrzu w Polsce, w Brnie w Czechach, w Törökbálint na Węgrzech. Koncerty odbywały się pod hasłem „Eurokolędy”. W Zabrzu koncert odbył się w kościele św. Anny. W jego trakcie zaprezentowano m.in. śpiewaną wspólnie przez chóry suitę kolędową, skomponowaną przez dyrygenta słowackiego chóru Technik Akademik, a jednocześnie kompozytora Pavla Prochazkę.

W grudniu 2007 odbyła się druga, a tym samym ostatnia, część projektu „Wyszehradzkie kolędy”. Tym razem chóry: „Resonans con tutti” z Zabrza, „Vox Iuvenalis” z Brna, „Cantabile Kórus” z Törökbálint oraz „Technik Akademik” z Bratysławy i Trnavy koncertowały w Trnavie, Nitrze i Bratysławie na Słowacji.

Koncerty obejmowały krótki program kolędowy każdego z krajów, z których pochodzą chóry, (niektóre utwory z towarzyszeniem komarniańskiego kwartetu smyczkowego i fletu) oraz wspólny utwór „Magnificat”, wykonany przez wszystkie chóry z towarzyszeniem organów. Monumentalne dzieło skomponowane przez Pavla Prochazkę spotkało się z bardzo dobrym odbiorem podczas wszystkich trzech koncertów, które odbyły się w:

- Trnavie w katedrze św. Jana Chrzciciela 7 grudnia,

- Nitrze w sali nowego miejskiego teatru w dniu 8 grudnia,

- Bratysławie w sali koncertowej Słowackiego Radia (Slovenskeho Roshlasu) 9 grudnia.

W tym dniu przed południem odbyło się także nagranie całego programu muzycznego w celu wydania płyty, która ma być dostępna w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2007. Koncert transmitowany był na żywo przez pierwszy program Słowackiego Radia.

Dzięki projektowi chór „Resonans con tutti” otrzymał zaproszenie od chóru węgierskiego z Törökbálint, do odwiedzenia tego miasta. Koordynator projektu „Wyszehradzkie kolędy” Daniel Vopat, zaproponował chórowi udział w kolejnym projekcie, którego koncepcja zostanie przedstawiona na początku roku 2008.