Podsumowanie 65. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka

28.03.2019
65. Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka

Zakończyły się przesłuchania konkursowe 65. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka, nad którym patronat objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

10 kwietnia, o godz. 10.00, w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się Gala Teatrów, w trakcie której najlepszym zespołom teatralnym wręczone zostaną dyplomy. Natomiast o godz. 17.00, także do Teatru Nowego, zapraszamy na Koncert Galowy, który będzie podsumowaniem Dnia Muzyki i Tańca tegorocznego festiwalu.

Organizatorami festiwalu był Urząd Miejski w Zabrzu oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Zabrzu. Impreza stanowi przegląd dorobku artystycznego dzieci i młodzieży z terenu naszego miasta.

Pierwszy Festiwal pod nazwą Przegląd Zespołów Artystycznych odbył się w 1952 roku. Później zmieniała się jego nazwa, kształt, terminy, lecz idea przedsięwzięcia pozostawała niezmienna. W 1992 r. nadano Festiwalowi imię Norberta Kroczka, zasłużonego twórcy zabrzańskiej kultury. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Festiwalu był Władysław Rzeszowski wieloletni dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej Nr 2 (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2), które już od pół wieku kontynuuje to dzieło. Poza Władysławem Rzeszowskim /1952 – 1976/ w historii Festiwalu złotymi zgłoskami zapisali także jego następcy: Jadwiga Mosińska /1977 – 1987/, Janusz Poeche /1988 – 1997/, Krystyna Żółtańska–Martyna /1998 – 1999/, Halina Stanicka /2000 – 2001/ i Maria Popławska w roku 2002/, Ryszard Klein /2003 – 2007/. Od roku 2008 organizatorem Festiwalu jest Jolanta Skorupa. W ostatnich kilku latach Festiwal cieszył się wielką popularnością. Do organizatorów napływa ponad 100 zgłoszeń w różnych kategoriach, dając łącznie ok. 1400 uczestników. Mimo rosnącej aktywności artystycznej w naszym mieście Festiwal Kultury im. N. Kroczka wciąż posiada rangę głównego miejskiego przeglądu twórczości artystycznej dzieci i młodzieży.

Wyniki tegorocznego festiwalu znajdą Państwo w załącznikach do pobrania.

Dokument Typ Rozmiar
Protokół - Dzień Tańca .pdf 158 (kB)
Protokół - Dzień Teatru .pdf 259 (kB)
Protokół - Dzień Muzyki .pdf 156 (kB)
Aby przeczytać plik PDF, możesz potrzebować programu Adobe Reader, jeśli nie jest on jeszcze zainstalowany w Twoim komputerze. Pobierz program Adobe Reader.