Urząd Miasta Zabrze

Dofinansowanie - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Treść główna

Wkrótce w Zabrzu wystawa - „Historia Biblii – Księga, która przetrwała wieki”

06.11.2018
Autor: Wydział Kontaktów Społecznych

Już 19 listopada w naszym mieście otwarta zostanie wystawa pt. „Historia Biblii – Księga, która przetrwała wieki”, nad którą patronat honorowy objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Autorom wystawy zależało na tym, aby w jednym miejscu przejrzyście i kompleksowo przedstawić historię powstania Pisma Świętego. Treść wystawy doskonale uzupełnia wiedzę na temat tego, w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów zanim zostało wstawione na półki w biblioteczkach domowych.

Jest to nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie – trzy i pół tysiąca lat opowiedziane w godzinę i pokazane na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Fundacji Areopag zależy na tym, aby każdy, kto odwiedzi wystawę, mógł dotknąć eksponatów, wziąć do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach i poczuć jak niezwykłe jest ich przetrwanie aż do dzisiaj. Znalezione w 1974 roku w glinianych dzbanach nad Morzem Martwym rękopisy wprawiły uczonych
w osłupienie. Do tej pory bowiem najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku n.e. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię od Qumran poprzez Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej.

Wystawę pt. „Historia Biblii – Księga, która przetrwała wieki” będzie można zwiedzić w Zabrzu do 24 listopada. Organizatorzy zapraszają od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 oraz w soboty w godz. 9.00-14.00 do lokalu przy ul. Sienkiewicza 30.

Udział w wystawie jest bezpłatny bez ograniczeń wiekowych.

Grupy zorganizowane zwiedzają wystawę z przewodnikiem po wcześniejszym ustaleniu terminu. Czas zwiedzania - ok. 1 godz. Opiekunowie grup szkolnych zainteresowani obejrzeniem wystawy proszeni są o kontakt z Grażyną Rak pod nr tel.: 502-498-846 w celu ustalenia terminu.


 

Newsletter

Aktualności miejskie w Twojej poczcie

Zarządzaj subskrypcjami newsletterów

Zawartość stopki
e-direct

Projekt i realizacja: