Zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy

W XI Europejskim Kongresie Gospodarczym uczestniczyło 12,5 tys. gości - wynika z informacji organizatorów zakończonego wczoraj w Katowicach wydarzenia. Towarzyszące kongresowi dni startupów przyciągnęły ponad 3 tys. osób.

Program wydarzenia wypełniło m.in. ponad 150 sesji tematycznych, w których uczestniczyło ok. 1 tys. prelegentów. Najważniejsze z nich poświęcono przyszłości Europy, transformacji energetycznej, cyfryzacji, zrównoważonemu rozwojowi i nowym trendom konsumenckim.

- Europejski Kongres Gospodarczy, to wyjątkowo ważne wydarzenie dla naszego regionu - stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Przedsiębiorcy, samorządowcy, naukowcy, politycy i eksperci mieli kolejny raz okazję by się spotkać i dyskutować o zrównoważonym rozwoju. Wymiana doświadczeń i dzielenie się dobrymi praktykami to z pewnością atut tego przedsięwzięcia. W panelu pn. "Miasto atrakcyjne", w którym uczestniczyłam w drugim dniu Kongresu, rozmawialiśmy o wyzwaniach stojących przed lokalnymi społecznościami. Kongres był też znakomitą okazją do promocji Zabrza i wielu inicjatyw podejmowanych w naszym mieście - dodaje prezydent Zabrza.

Polski rząd na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach reprezentowali m.in.: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a także szefowie resortów: infrastruktury, finansów, przedsiębiorczości i technologii, środowiska, inwestycji i rozwoju oraz energii.

Wśród licznych tematów XI edycji katowickiego Kongresu znalazły się m.in.: zależność między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym, wyzwania cyfryzacji, robotyzacji, automatyzacji, międzynarodowa współpraca gospodarcza, sukcesja i firmy rodzinne, rozwój metropolii i regionów, transformacja sektora energii i paliw. Mówiono też o warunkach rozwoju firm, branż czy krajów, ujętych w perspektywie rozwoju odpowiadającego wyznaniom zmian klimatycznych, w nawiązaniu do ubiegłorocznego szczytu COP24, który odbywał się w oparciu o te same lokalizacje w Katowicach. Na kongresie miały też miejsce międzynarodowe spotkania gospodarcze: Europa Centralna – Afryka, Polska – Ameryka Łacińska, Polska – Chiny i Polska – ASEAN.

Głównym wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi były organizowane od czterech lat European Start-up Days – mające łączyć ze sobą młode i dojrzałe biznesy. Elementem Dni startupów był konkurs Start-up Challenge 2019, w którym spośród 300 zgłoszeń wyłoniono sześć najbardziej innowacyjnych pomysłów biznesowych.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA.