Złote Lwy za „Różyczkę”

31.05.2010

Główną nagrodę 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Złote Lwy, otrzymał film „Różyczka” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Grająca w nim główną rolę, Magdalena Boczarska została wyróżniona jako najlepsza aktorka. Gratulujemy.

Przypomnijmy, że 11 marca br. w zabrzańskim Multikinie odbyła się jedna z dwóch premier „Różyczki”. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, działacze społeczni i licznie zgromadzona młodzież. Pokaz filmu swoją obecnością uświetnił zarówno reżyser, jak i odtwórczyni głównej roli. Wzięli oni również udział w spotkaniu z widzami, które odbyło się po projekcji.

„Różyczka” opowiada o metodach inwigilacji i represjonowania środowisk twórczych pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia. Jednak mimo całej swej historycznej otoczki, film ten jest opowieścią o miłości, pasji i cenie, jaką jest się gotowym za swoje uczucia zapłacić.