Muzuem Górnictwa Węglowego

MGW

W związku z prowadzonymi pracami remontowymi budynku przy ul. 3 Maja 19, gmach Muzeum jest zamknięty dla zwiedzających od 1 listopada 2017 r. aż do odwołania. Czas trwania remontu planowany jest na ok. 2 lata.
Zapraszamy do odwiedzenia naszych innych obiektów: Kopalni Guido (ul. 3 Maja 93), Sztolni Królowa Luiza (ul. Wolności 410) oraz Kopalni Królowa Luiza (ul. Sienkiewicza 43, wjazd od ul. Mochnackiego).
Za utrudnienia przepraszamy.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

ul. Jodłowa 59
41-800 Zabrze
tel. 32 630-30-91
fax. 32 277-11-25
Bartłomiej Szewczyk
bszewczyk@muzeumgornictwa.pl
e-mail: biuro@muzeumgornictwa.pl
www.muzeumgornictwa.pl

Budynek MGW przy ul. 3 Maja 19

41-800 Zabrze
tel. 32 630-30-91

godziny zwiedzania:
poniedziałek – nieczynne,
wtorek – środa, w godz. 9.00 – 15.00
czwartek - w godz. 9.00-18.00
piątek - w godz. 9.00-15.00
sobota - w godz. 10.00-14.00
niedziela - w godz. 12.00-17.00

• wystawy stałe przybliżają polskie i śląskie tradycje górnicze: technikę - od prymitywnych narzędzi po skomplikowane urządzenia, pracę górnika w różnych epokach, świat tradycji, wierzeń oraz sferę zainteresowań, pasji i rozrywek dawnych gwarków.

Budynek MGW przy ul. 3 Maja 19 najciekawszy architektonicznie i jeden z najpiękniejszych budynków w mieście - gmach dawnego starostwa zabrzańskiego. Wzniesiony w 1874 r., ostateczny kształt otrzymał po rozbudowie, będącej dziełem berlińskiego architekta Arnolda Hartmanna w roku 1906. Wnętrze budynku wyróżnia m.in. wielka, dwukondygnacyjna sień, przecięta drewnianą klatką schodową, a także dawna sala zgromadzeń Sejmiku Powiatowego, z drewnianym, polichromowanym sklepieniem.

W 25 salach obiektu zaprezentowano oryginalne i autentyczne eksponaty.

W muzealnych zbiorach znajdują się kopaliny, skamieliny oraz odciski roślin - m.in. kolekcje flory karbońskiej i minerałów, narzędzia i urządzenia kopalniane, środki transportu, urządzenia wentylacyjne i łączności, przyrządy ratownicze, urządzenia do wzbogacania, brykietowania, koksowania i chemicznej przeróbki węgla. Muzeum szczyci się jedną z największych kolekcji lamp górniczych w Polsce. Do wyjątkowych zabytków należy również kunszt wodny z XVII wieku. Interesująca kolekcja sztandarów i proporców – w tym najstarszy sztandar związkowy z 1889 r. z kopalni "Wawel" w Rudzie Śląskiej, oraz bogate archiwalia - z. bardzo cennym zbiorem XVIII- i XIX-wiecznych rysunków technicznych, fotografii i albumów - m.in. księgą pamiątkową "Skarbofermu" z autografami prezydentów: Wojciechowskiego i Mościckiego – to także unikalne muzealia.

W zbiorach znajdują się również eksponaty związane z tradycją górniczego zawodu, życiem codziennym górników i ich twórczością artystyczną, zwyczajami, zachowaniami oraz wierzeniami. Zgromadzona została przepiękna kolekcja insygniów górniczych – kilofków sztygarskich, szabli i szpad oraz unikalny zbiór bard górniczych, w tym m.in. inkrustowana kością słoniową barda górników olkuskich z 1671 r., oraz kolekcja mundurów górniczych od XIX wiecznych do współczesnych. W Muzeum bogato reprezentowane są także rzeźba i malarstwo nieprofesjonalne, a w zaaranżowanych wnętrzach mieszkalnych przedstawiających izbę i kuchnię górniczą z przełomu XIX i XX pokazano wyjątkowo piękne i rzadkie sprzęty i urządzenia.

Na szczególną uwagę zasługują zbiory biblioteczne, obejmujące ponad 10.000 tytułów, a wśród nich najcenniejszy starodruk, dzieło Georgiusa Agricolae pt.: "De Re Metallica Libri XII", tzw. ”górnicza biblia”.