Szlak zabytków techniki

Zapraszamy do przeżycia wyjątkowej przygody, jaką jest podróż SZLAKIEM ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.

Tworzy go 31 wybranych obiektów, o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej. Zapoczątkowana w XVIII wieku industrializacja zmieniła oblicze Śląska, w którego krajobraz na stałe wpisały się wieże szybów kopalnianych, piece hutnicze, kominy elektrowni. Pamiątką po tamtych czasach są liczne zabytki techniki rozrzucone po całym województwie. Utworzony Szlak ukazuje ich turystyczną atrakcyjność.

Podczas wizyty w podziemnym świecie kopalń i sztolni, browarach, parowozowniach, kuźniach czy fabrykach spotkają Państwo unikatowe maszyny i urządzenia - prawdziwe perły techniki. Odwiedzający, niezależnie od wieku, mogą poprzez interesujące wycieczki, prezentacje multimedialne oraz imprezy organizowane na terenie obiektów, poznać "na żywo" przemysłową tradycję regionu śląskiego.

Każdy z obiektów oznaczony został tablicą informacyjną, na której w trzech wersjach językowych przedstawiono jego krótką charakterystykę oraz praktyczne wskazówki niezbędne dla każdego turysty. Na przygotowanej stronie zamieściliśmy obszerne informacje o poszczególnych zabytkach, ich lokalizacji, dostępności, jak również przykładowe propozycje wycieczek. Dla wygody turystów przygotowaliśmy także broszurę będącą przewodnikiem po Szlaku. Jest ona dostępna w zabytkach techniki oraz punktach informacji turystycznej w regionie.

Wizyty w prezentowanych tutaj obiektach to niesamowita podróż w czasie, gwarantująca wspaniałą przygodę i niezapomniane wrażenia.

www: http://turystyka.silesia-region.pl