Urząd Miasta Zabrze

Dofinansowanie - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Treść główna

Festiwale

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona"

Po raz pierwszy Zabrze gościło uczestników Festiwalu Dramaturgii w 2000 r. Od tego czasu przegląd odbywa się cyklicznie, co roku w październiku.

Festiwal pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy, ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru - ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (zarówno polskiego, jak i obcego), powstałego po 1989 roku. Stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Co roku do udziału w festiwalu zaprasza się najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu.

Festiwal ma charakter konkursowy, a o przyznaniu nagród twórczych decyduje jury. W jego trakcie - oprócz spektakli konkursowych – nie brakuje również imprez o charakterze edukacyjnym. Są to m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne oraz dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych.

www.teatrnowy.art.pl

Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka

Pierwszy Festiwal odbył się w 1952 r. jako Przegląd Zespołów Artystycznych. Od 1992 r. impreza nosi imię Norberta Kroczka, zasłużonego twórcy zabrzańskiej kultury. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Festiwalu był Władysław Rzeszowski - wieloletni dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 2, które do dziś organizuje to przedsięwzięcie. Festiwal zyskuje coraz większą sławę, czego dowodem jest rosnąca liczba uczestników – ok. 100 zgłoszeń w różnych kategoriach, czyli łącznie ponad 1000 osób. Swoje umiejętności młodzi artyści prezentują podczas Dnia Tańca, Dnia Muzyki i Dnia Teatru. Zwieńczeniem Festiwalu jest wiosenny Koncert Galowy, który odbywa się w Teatrze Nowym. Organizatorami przedsięwzięcia są: Urząd Miejski w Zabrzu, Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Towarzystwo Kultury Teatralnej, Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Kino Roma.

www.kroczek.zabrze.pl

Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego

Od 1995 r. we wrześniu Zabrze gromadzi wielbicieli muzyki organowej, którzy uczestniczą w koncertach organizowanych podczas Międzynarodowego Zabrzańskiego Festiwalu Organowego im. Ks. Antoniego Chlondowskiego. W jego ramach zabrzańskie kościoły goszczą najwybitniejszych wirtuozów muzyki organowej.

Organizatorem Festiwalu, który odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze, jest Urząd Miejski w Zabrzu, a dyrektorem artystycznym Waldemar Krawiec.

www.festiwal-organowy.pl

Zabrzański Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się 17 września 2005 roku z inicjatywy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. – Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Zabrzu przy współpracy: Kompanii Węglowej SA, Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu, Urzędu Miasta w Zabrzu oraz Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce.

Sukces pierwszej edycji spowodował, że imprezę wpisano w stały kalendarz imprez kulturalnych Zabrza. Od 2006 roku festiwal nosi imię Edwarda Eberharda Czernego.

Międzynarodowy Festiwal Rysowania

Międzynarodowy Festiwal Rysowania cyklicznie odbywa się w Zabrzu od 1997 roku. Wykonane w jego ramach prace prezentowane są w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Głównym akcentem Festiwalu jest konkurs rysowania z obserwacji żywego modela. Zgodnie z założeniem, celem imprezy jest popularyzowanie sztuk plastycznych. Z tego też powodu Festiwal ma formułę otwartą – mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani, bez względu na wykształcenie i narodowość. Imprezie towarzyszą wystawy i akcje plastyczne, organizowane w Zabrzu i Katowicach.

Uczestnicy konkursu są oceniani przez zawodowych artystów plastyków, według kategorii wiekowych:

  1. Kategoria -szkoły specjalne
  2. Kategoria - od 2 do 6 lat
  3. Kategoria - od 7 do 10 lat
  4. Kategoria - od 11 do 13 lat
  5. Kategoria - od 14 do 16 lat
  6. Kategoria - od 17 do 20 lat
  7. Kategoria - od 20 do 25 lat
  8. Kategoria - od 26 do 100 lat

Głównym organizatorem Festiwalu jest Liceum Plastyczne w Zabrzu – Kończycach, a współorganizatorami są: Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu, Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Międzynarodowy Festiwal Tańca

W 1999 roku po raz pierwszy w Zabrzu zorganizowany został turniej International Championships of Upper Silesia. Sukces tej imprezy spowodował, że jej pomysłodawcy – Gliwickie Centrum Taneczne – postanowiło nadać turniejowi rangę międzynarodową.

Międzynarodowy Festiwal Tańca organizowany jest w maju w hali Pogoni w Zabrzu. W konkursie biorą udział pary, m.in. z Polski, Niemiec, Rosji, Czech, Austrii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Białorusi. W ramach Festiwalu odbywają się turnieje tańców standardowych oraz latynoamerykańskich. Startujący w turnieju zawodnicy walczą o punkty do Światowej Listy Rankingowej Sportowych Par Tanecznych.

Organizatorem imprezy jest Gliwickie Centrum Taneczne, zaś współorganizatorem Urząd Miejski w Zabrzu. Impreza odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Zabrze.

www.gct.hg.pl

JAZ Festiwal Muzyki Improwizowanej

Stowarzyszenie Muzyczne Jazzowa Asocjacja Zabrze na terenie Zabrza i regionu funkcjonuje już od ponad 10 lat. Zostało powołane w 1998 roku. Nieformalnie jednak grupa powołująca stowarzyszenie istniała już wcześniej, organizując od roku 1994 Jazz Blues Festiwal. Ten - dziś odbywający się pod nazwą JAZ Festiwal Muzyki Improwizowanej - to najbardziej znane „dziecko” asocjacji. Dotychczasowy dorobek festiwalowy to dziesiątki zorganizowanych koncertów i setki muzyków, którzy wystąpili w Zabrzu podczas 14. edycji tej imprezy. Dzielnicowy Ośrodek Kultury Kończyce, Teatr Nowy, Demex – Markownia, Dom Muzyki i Tańca, Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, ZKWK „Guido”, restauracja Impresja - to tylko kilka miejsc w mieście, gdzie tradycyjnie w maju i czerwcu można posłuchać i zobaczyć artystów z szeroko pojętego kręgu twórców muzyki improwizowanej. Koncerty festiwalowe odbywają się również w całym regionie - m.in. w Katowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach, Świętochłowicach i Częstochowie. Warto podkreślić, że propozycje festiwalowe to nie tylko muzyka, ale i multimedia, wystawy, czy też pokazy filmów.

Festiwal to marka asocjacji. Oprócz tego stowarzyszenie współtworzyło prawie dwuletnią działalność klubu JAZ w Teatrze Nowym, znanego w całej Polsce (prawie 90 koncertów). Wspólne działania z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Instytucją Kultury Ars Cameralis z Katowic, Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, Ośrodkiem Alliance Francaise w Katowicach, współorganizacja festiwalu „Zakątek Zwierzątek” - to kolejne obszary działania SM JAZ. Od paru lat stowarzyszenie bierze udział jako partner i administrator w działaniach w ramach środków Unii Europejskiej. Na uwagę zasługuje stworzenie i działalność Inkubatora Organizacji Pozarządowych w Zabrzu, program pilotażowy „Rondo Sztuki w Katowicach, czy też program „Osiemnastka w sieci” z Inkubatorem Trzeciego Sektora. Plonem tego działania są szkolenia, kursy, seminaria, wydawnictwa (między innymi seria przybliżająca sposoby organizacji różnego rodzaju imprez kulturalnych).

www.jaz.zabrze.pl

Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego

W październiku 2013 roku, który stanowił rocznicę osiemdziesiątych urodzin Krzysztofa Pendereckiego odbył się w Zabrzu po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego. Koncerty odbyły się w Kopalni Guido oraz w Filharmonii Zabrzańskiej. Otworzyło go pierwsze polskie wykonanie kwintetu Pendereckiego „Kartki z niezapisanego dziennika” przy obecności samego kompozytora. Śląska publiczność miała okazję wysłuchać tak znakomitych artystów jak m.in. Itamar Golan, Michel Lethiec, Igor Malinovsky, Jurek Dybał, czy członkowie słynnego Talich Quartet. Ponadto koncertom towarzyszyła m.in. inspirowana twórczością Pendereckiego wystawa obrazów, instalacji artystycznych i sztuki audiowizualnej "Sonorystyka barw" Bartosza Sikorskiego. Wystąpił też obchodzący 40-lecie Polski Teatr Tańca z Poznania w multimedialno-tanecznym przedstawieniu podczas koncertu dedykowanego stuleciu prawykonania baletu "Święto wiosny" Igora Strawińskiego oraz setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego.
Festiwal wpisał się na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych Zabrza i corocznie uświetniają go występy artystów z całego świata, którym zawsze towarzyszy dodatkowo jakiś wyjątkowy projekt artystyczny. 

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena od 1997 roku organizuje Wielkanocne Festiwale Ludwiga van Beethovena. Każda edycja przedstawia dzieła Beethovena z różnych perspektyw, pozwala dostrzec, skąd artysta czerpał inspiracje, a także jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje we współczesnym świecie. Festiwal odbywa się w Warszawie, ale dzięki staraniom prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik oraz jej rozmowom z Elżbietą Penderecką – dyrektorem Festiwalu, w Zabrzu w 2015 roku po raz pierwszy odbył się jeden z koncertów w ramach tego Festiwalu. Zagrała w nim obchodząca 50-lecie Korean Chamber Orchestra. Koncert uświetnił występ wybitnej koreańskiej skrzypaczki Yu-Young Baek, cieszącej się uznaniem Krzysztofa Pendereckiego, który zaliczył ją do grona najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia. W 2016 w Zabrzu w ramach tego Festiwalu zagrała Lithuanian Chamber Orchestra - jedna z najbardziej cenionych orkiestr litewskich oraz Sergei Krylov jako dyrygent i solista.

Newsletter

Aktualności miejskie w Twojej poczcie

Zarządzaj subskrypcjami newsletterów

Zawartość stopki
e-direct

Projekt i realizacja: