Urząd Miasta Zabrze

Dofinansowanie - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Treść główna

Seclin

www.ville-seclin.fr

Seclin leży w okręgu Nord Pas-de-Calais we Francji. Miasto to na 1742 hektarach zamieszkuje 12 325 osób.

Zajmuje uprzywilejowaną pozycję geograficzną, gdyż położone jest ono w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych takich jak: kolej SNCF, autostrada A1 i lotnisko w Lille - Lesquin. Stąd też miasto nazywane jest często południowymi drzwiami Lille. Zespół miejski Lille liczy 1 143 125 mieszkańców i jest to jedna z największych aglomeracji miejskich we Francji.

Seclin ma swoją specjalną strefę ekonomiczną. Została ona utworzona w 1970 r. i stanowi najważniejsze pole działalności ekonomicznej regionu. Znajduje się tam 170 firm różnej wielkości, które koncentrują się na wielu rodzajach działalności ekonomicznej. Można znaleźć tam firmy specjalizujące się w inżynierii informatycznej, obróbce materiałów, dystrybucji, handlu, transporcie i inne.

Różnorodność strefy stanowi jej siłę i gwarantuje jej długowieczność. Do najważniejszych przedsiębiorstw należą: Dassault – przemysł lotniczy, Daewoo, Phillippe Auto Service, Euro Mobil, Transport Mazet, SEDEA, ATOS. Podobnie jak na Śląsku, w regionie Nord Pas-de-Calais, także trwa restrukturyzacja przemysłu górniczego.

Jednym z najważniejszych zabytków Seclin jest Kolegiata St Piat z XIII wieku. Boczne kapliczki pozwalały zakonnikom wchodzić przez nie do kolegiaty. Krypta usytuowana pod chórem jest prawdopodobnie jeszcze starsza i mieści się w niej grób świętego Piat.
Szpital Marguerite de Flandre w Seclin jest zabytkiem renesansu flamandzkiego z XVII wieku z pewnymi częściami jeszcze starszymi. Historia mówi, że w roku 1246 hrabina Marguerite de Flandre podarowała swoje posiadłości Seclin, aby utworzyć w nich miejsce dla chorych i ubogich. Przez kolejne lata sukcesywnie dodawała do nich okoliczne ziemie i przyznawała renty. Dawniej zwany jako Hospice Notre - Dame szpital przeżył wiele grabieży, wojen i pożarów. W dużej części został zrekonstruowany, odbudowany w XIV w. i powiększony w XV w. Prace konserwatorskie frontu szpitala zostały przeprowadzone w XVIII i XIX w.
Ważnym obiektem historycznym jest także Fort zbudowany w 1870 r. Obecnie mieści się w nim muzeum oraz stajnia koni, gdyż postanowiono nie tylko upamiętniać historię, ale także stworzyć klimat dawnych czasów.

W 1988 r. działalność rozpoczęła biblioteka miejska. Mieści się ona w starym budynku zakładu kąpielowego i proponuje około 33 000 pozycji książkowych i innych (płyty, CD itp.).

  • Umowa o współpracy Zabrza i Seclin podpisana została w 1987 roku.

Początkowo współpraca z tym miastem ograniczała się tylko do spotkań na niwie sportowej. W dalszym ciągu młodzież zabrzańska uczestniczy w turniejach piłkarskich w Seclin, a młodzież francuska bierze udział w halowych turniejach o Puchar Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zabrzu. Z czasem współpraca ta została poszerzona o wzajemne prezentacje artystyczne. Chór "Resonans con tutti" miał okazję występować w Seclin, my natomiast mogliśmy oklaskiwać orkiestrę ze Szkoły Muzycznej w Seclin w Zabrzu. W lutym roku 2000 odbyła się wspólna wystawa artystów plastyków z miast partnerskich, w której Zabrze reprezentowali Marian Oslislo i Krzysztof Nitsch, Piotr Muschalik i Alicja Muschalik.

Zakłady Mera-Elzab z Zabrza brały udział w wystawie przemysłowo-handlowej w Seclin. Również nasi rzemieślnicy mieli okazję prezentować swoje wyroby na wystawie w Seclin.

Delegacje Seclin i Zabrza składają oficjalne wizyty, m.in. z okazji świąt miast. Przedstawiciele władz miejskich z obu miast podczas spotkań roboczych starają się poszerzać pola współpracy oraz nakreślać właściwy jej kierunek. Obecnie do najważniejszych obszarów współpracy obok wymiany młodzieży szkolnej należy także promocja turystyki.

 

Newsletter

Aktualności miejskie w Twojej poczcie

Zarządzaj subskrypcjami newsletterów

Zawartość stopki
e-direct

Projekt i realizacja: