2 lata "GUIDO"

23.06.2009

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" obchodziła w czerwcu drugie urodziny.

Funkcjonuje dopiero od dwóch lat, ale już stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Zabrza. Zabytkowa Kopalnia Węgla
Kamiennego "Guido"przyciąga rzesze zwiedzających z kraju, Europy i świata. Łącznie odwiedziło ją już 75 tysięcy osób! A ponieważ podziemnych atrakcji wciąż tu przybywa, liczba ta z pewnością szybko będzie rosła.

Przez Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego "Guido" od momentu jej otwarcia w czerwcu 2007 r. przewinęło się już prawie 75 tysięcy turystów. Początkowo mogli oni zwiedzać poziom 170 metrów. W grudniu 2008 r. swoje podwoje otworzył poziom 320. W naturalnej scenerii można tam przekonać się,jak wygląda codzienna praca górników i jak na przestrzeni lat zmieniał się wykorzystywany przy wydobyciu węgla sprzęt. Przemierzając podziemne wyrobiska, turyści mogą zobaczyć, jak przed laty do kopalni opuszczano konie, jak zmieniały się obudowy ścianowe, jak wygląda praca kombajnu czy przenośnika taśmowego. Zwiedzaniu towarzyszą robiące wrażenie efekty dźwiękowe i świetlne. To wszystko sprawia, że do kopalni przyjeżdża coraz więcej ludzi.

- W maju tego roku pobiliśmy rekord pod względem liczby gości. Na dół zjechało 6,3 tysiąca osób - nie kryje satysfakcji Leszek Żurek, dyrektor ZKWK "Guido". - Wrażenie dla zwiedzających jest ogromne. Dużą atrakcją jest fakt, że większość maszyn pod ziemią jest "na chodzie" - podkreśla dyrektor Żurek.

- Stale zwiększająca się liczba gości potwierdza, że turystyka poprzemysłowa stanowi magnes przyciągający zwiedzających i pozwala na kształtowanie pozytywnego wizerunku miasta. Kopalnia "Guido" to w tej chwili jedna z najlepszych wizytówek Zabrza - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.