Rewitalizacja Szybu

16.06.2009

Umowa na udrożnienie i zabezpieczenie Szybu Carnall została podpisana 15 czerwca na terenie Skansenu Górniczego „Królowa Luiza”.Prace zrealizuje firma KOPEX – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A. Koszt tego etapu inwestycji przekracza 3,2 mln zł.

Projekt „Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu” w opinii ekspertów stanowić będzie wyjątkową atrakcją z zakresu turystyki przemysłowej. Możliwość przepłynięcia Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną przyciągać będzie zwiedzających podobnie jak obecnie czyni to Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „GUIDO”.

Szyb Carnall, ostatnio noszący nazwę Zabrze II, znajdował się na terenie dzisiejszego skansenu górniczego „Królowa Luiza” i pochodził z 1854 roku. Pierwotnie szyb wydrążono do głębokości 210 metrów, a na początku XX wieku pogłębiono go do głębokości 521 metrów. Początkowo był to szyb wodny, czyli umieszczone w nim były główne urządzenia odwadniające. W latach późniejszych - od roku 1912 do 1953 – był to jeden z głównych szybów wydobywczych pola „Zachód” kopalni „Zabrze”.