Wyjątkowa wystawa w Muzeum Górnictwa Węglowego

28.07.2009

„Born of Fire: the Valley of Work” – to tytuł wyjątkowej wystawy, którą w Muzeum Górnictwa Węglowego będzie można oglądać od 11 września do 4 grudnia.

Ogień, srebrny dym, senne osiedla, formy rodem z futurystycznego malarstwa włoskiego wzięte, niepowtarzalna ekspresja i burza kolorów - to tylko wybrane określenia oddające klimat międzynarodowej ekspozycji. Fowistyczne, ekspresyjne i impresyjne wcielenia przemysłowych pejzaży Pittsburgh’a składają się na niezwykłą wystawę ze zbiorów The Westmoreland Museum of American Art z Greensburga.

W jej ramach zobaczymy 60 prac - w tym obrazy olejne, grafiki, ryciny, litografie i zdjęcia ukazujące nie tylko przemysłowe widoki i pracę w hutach, ale również robotników i życie w mieście. Wystawa poświęcona jest położonemu w południowo-zachodniej Pensylwanii miastu Pittsburgh, które w drugiej połowie XIX wieku stało się jednym z najważniejszych amerykańskich centrów przemysłu hutniczego. Można będzie znaleźć wiele analogii pomiędzy tym rejonem USA a Górnym Śląskiem.

Wystawie towarzyszy składający się z dwóch części katalog. Cześć pierwsza, zatytułowana „Pittsburgh’s Industrial Corridors” - Przemysłowe Korytarze (lub Wnętrza) Pitsburgha została opracowana przez profesorów Edwarda K. Mullera i Joela A. Tarra. Opisują oni rozwój nie tylko miasta, ale i poszczególnych zakładów. Dużo miejsca poświęcono zagadnieniom socjalnym, nie brak też szczegółowych informacji o rozwoju techniki hutniczej. Druga część katalogu nosząca tytuł „The Valley of Work” – Dolina Pracy została napisana przez kuratora wystawy Barbarę L. Jones. Odnosi się ona również do przemysłowej przeszłości i dziedzictwa Pittsburgha, ale dużo miejsca poświęcono też zagadnieniom życia oraz pracy robotników i ich rodzin. Uzupełnieniem katalogu jest film dokumentalny. Opowiada o historii miasta, tutejszego przemysłu i społeczeństwa. Dużo miejsca poświęca zagadnieniom społecznym, a opowiadając o robotnikach mówi jednocześnie o ich specyficznej kulturze.

Przez mgłę, czasem zdeformowane, przejaskrawione i te całkiem wprost opowiedziane sceny z życia ludzi pracujących w Pittsburghu stanowią nie lada gratkę dla miłośników dobrej sztuki, bowiem poza walorami czysto estetycznymi prace te prezentują zdecydowanie wysoki poziom artystyczny.

Wystawa ta będzie prezentowana w Muzeum Górnictwa Węglowego do 4 grudnia 2009 roku. Następnie odwiedzi muzea hiszpańskie, brytyjskie i francuskie.

Otwarcie tej wyjątkowej ekspozycji odbędzie się 11 września o godz.12.000 w gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy ul.3 Maja 19.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej The Westmoreland Museum of American Art z Greensburga www.wmuseumaa.org/ oraz www.muzeumgornictwa.pl

Wystawa zbiega się w czasie z międzynarodową konferencją http://www.konferencja.zabrze.pl/new/